لوازم لوکس خودرو متعددی توسط شرکت های مختلف و برای انواع خودرو ساخته شده است. پشتی برای گودی کمر، گردنی برای پر کردن گودی سر و گردن، بالش هایی به منظور راحت بودن لگن و نشیمنگاه، ماساژور های شارژی و … . خودرو های پیشرفته برای راحت بودن رانندگان و سرنشینان هر ساله تعداد زیادی آپشن را در این خصوص معرفی می کنند.
جهت مطالعات تخصصی خودرویی و خرید قطعات یدکی اورجینال به سایت کاوه موتور مراجعه فرمایید.

اتاق و فضای داخلی خودرو

فضای داخلی هر اتومبیل بدون شک ارتباط مستقیمی با سرنشینان و بالاخص راننده ی آن اتومبیل دارد و به عناوین مختلفی می تواند باعث ایجاد آرامش و راحتی و از سویی نیز می تواند تنش ذهنی و ناراحتی را به ثمر برساند. این موارد به طور کلی شامل موارد زیر می شود:

  • رنگ
  • بو
  • نور
  • ارگونومی جسمانی

رنگ

این ویژگی در خصوص آن دسته از رانندگانی که به همرنگ بودن و یا ارتباط مناسب بین رنگ ها در اتاق خودرو ی خود اهمیت می دهند به قدری مهم و برجسته است که می تواند در مواقع خستگی مانند زمانی که در ترافیک یا شرایط سخت رانندگی هستند موجب آرامش یا عذابشان باشد. حال به چه نحو؟ با مثالی در این خصوص به ادامه مطلب می پردازیم.

راننده ای را در نظر بگیرید که رنگ اکثر اجسام داخلی اتومبیلش اعم از داشبورد، فرمان، بغل دری ها، ستون ها و … روشن مثلا کِرِم رنگ می باشد. اگر بنا به انتخاب ناصحیح، این شخص دورفرمانی به رنگ بَنَفش را برای خودروی خود تهیه کرده باشد، بواسطه ی تضاد و نا هماهنگی بین این دو رنگ و با توجه به در دید بودن مداوم فرمان، نا خواسته یک حس منفی را دریافت کرده که به نوبه ی خود می تواند باعث آزار روانی و حس نا خوشایند ایشان بشود. در علم رنگ شناسی الزاما همرنگ بودن به معنای سِت بودن نیست. با توجه به دایره ی رنگ ایتن عنوان این مساله خالی از لطف نیست که رنگ آبی همخوانی زیادی با رنگ نارنجی دارد. شاید در تصور چنین به نظر نیاید، اما در عمل این اتفاق تاثیر بسزایی در دید مخاطب خواهد گذاشت.

پس نباید چنین تصور کرد که چون فضای داخلی خودرو کِرِم رنگ است، پس باید همه چیز کِرِم رنگ انتخاب شود. این یکدست بودن رنگی به خودی خود عامل خستگی می باشد. اگر فرمان ماشینتان کِرِم رنگ است، روکش فرمانتان را قهوه ای روشن انتخاب ایده عالی بنظر می رسد.

در ارتباط با انتخاب رنگ زیرپایی، روکش صندلی و موارد دیگر از این دست، انتخاب رنگ تاثیر بسزایی در راحتی سرنشینان خودرو دارد.

بو

تصور کنید با دوستی قرار ملاقات دارید. به نحوی که باید ایشان در محل مورد نظر بوسیله ی خودروی شخصی اش حاضر شود و شما نیز ادامه ی مسیر را با این دوست ادامه دهید.

حالت های مختفی ممکن اس در لحظه ی ورود شما به درون خودرو پیش آید که ما آن ها را در خصوص بو بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که در این دوحالت تصور کنید که دیگر عوامل مانند تمیزی و رنگ و نور و … در بهترین حالت ممکن باشد.

حالت اول: در لحظه ی ورودتان به درون خودرو، بویی بد و آزار دهنده که می تواند ناشی از موارد مختلفی همچون بوی سیگار، بوی بد نَم در روزهای بارانی و … به مشامتان برسد. بدون شک اولین چیز که این دیدار را به چالش خواهد کشید همین مورد خواهد بود.

حالت دوم: در لحظه ی ورودتان به درون خودرو، بویی خوش و جذاب به مشامتان برسد. اگر من باشم سلام و احوالپرسی خیلی گرم تری با دوستم خواهم داشت.

فراموش نکنیم که فضای داخل اتومبیل نشانه ی شخصیت صاحب آن است. استفاده از انواع بوگیرها، خشبو کننده ها، بخورهای معطر و … می تواند گزینه ی درستی برای این منظور به حساب آید. عنوان این نکته نیز حائز اهمیت بوده و خالی از لطف نیست که، برخی از خشبو کننده های غیر استاندارد، خود باعث ایجاد سردرد و استرس می باشند و حتی بوی نا خوشایند و بدی را تولید می کنند. انتخاب درست، راحتی و آسایش را به ارمغان خواهد آورد. خشبو کننده ها نیز سلیقگی و وابسطه به انتخاب اشخاص می باشند.

نور

شب هنگام شاید گاهی اوقات هنگامی که مشغول پیاده روی هستید خودرویی را ببینید که به آرامی از کنار شما عبور می کند. این شخص خوش سلیقه شاید لامپ هایی با رنگ های زیبا را برای اتاق خودروی خود تهیه کرده که با روشن کردن آن ها در هنگام شب اتاق خودروی خود را مانند یک هتل مجلل متحرک تزئین کرده باشد.
این راننده به رهگذران و افرادی که نظاره گر این اتومبیل هستند با زبان بی زبانی می گوید: “من فردی خوش سلیقه هستم”

نور در اتاق خودرو حداقل بواسطه ی باز کردن درب خودرو فعال می شود. این لحظه را با نور های مُرده و بی روح خراب نکنید.

قطعات و موارد تزئینی زیادی نیز در اتاق خودرو نصب می شوند که از لامپ هایی با رنگ های مختلف در آنها استفاده شده است. برای مثال پخش خودرو، شارژر فندکی، برخی از بخور های خشبو کننده و … دارای لامپ ها با رنگ های مختلف هستند. اگر برایتان مهم است که شب ها در هنگام گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان نور ها برایتان دلربایی کنند، این مساله را جدی بگیرید.

ارگونومی جسمانی

به طور کلی حالت بدن و طرز نشستن افراد در خودرو را گویند. حالت صندلی، زاویه ی فرمان و … می تواند باعث خستگی یا شادابی در هنگام رانندگی باشد. اگر شخصی روزانه بیشتر از یک ساعت رانندگی می کند، توصیه این است که تمام استاندارد های نشستن در داخل اتومبیلش را رعایت کند حتی اگر به آن عادت ندارد. زیرا در دراز مدت مشکلاتی همچون کمر درد، زانو درد و … را برای افرادی که به این استاندارد ها بی توجه هستند ایجاد خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *